Progressive Party
 
Parti Progresif
Founded: 25 August 1947
Dissolved: 10 May 1956
Symbol: Orchid
The first political party to appear in Singapore elections, it advocated for a gradual but eventual self-government and was dominant in its early days. PP's leadership mainly comprised of English-speaking renowned legal fraternity bigwigs like C. C. Tan and John Laycock and its symbol was launched on 2 April 1955 after laws were amended to permit the use of a common symbol during elections. In the General Election that year, it performed badly to the chagrin of its leaders. On 5 February 1956, it merged with the relatively new DP to form LSP and was dissolved.
General Elections record
Year Seats Cand Won % Year Seats Cand Won %
1948 6 5 3 52.0 1955 25 22 4 27.8
1951 9 8 6 52.4
By-Elections record
Year Seats Cand Won %
1948 1 1 0 40.5
Local Elections record
Year Seats Cand Won % Year Seats Cand Won %
Apr 1949 18 16 13 73.9 1951 6 6 2 43.2
Dec 1949 6 6 3 50.1 1952 6 6 4 42.9
1950 6 4 3 50.6 1953 6 4 3 51.9